Stwórz swoje wymarzone wnętrze w stylu skandynawskim

W dzisiejszych czasach mamy do wyboru wiele różnorodnych stylów aranżacji wnętrz, poczynając od klasycznych, poprzez nowoczesne i minimalistyczne, aż po rustykalne i boho. Każdy z nich ma swoje unikatowe cechy i charakterystyczne elementy, które pozwalają wyrazić osobowość i indywidualny gust właściciela mieszkania. Warto rozważyć, który styl najlepiej odzwierciedli naszą osobowość i potrzeby, aby stworzyć wnętrze, które będzie jednocześnie piękne i funkcjonalne i komfortowe.

Jakie cechy charakteryzują styl skandynawski?

Prostota i minimalizm to znaki rozpoznawcze stylu scandi. Wyrażają je proste linie, brak zbędnych ozdób, uporządkowana kompozycja przestrzeni, jasne kolory i duża ilość naturalnego światła, którego brakuje mieszkańcom północy. Ważną cechą charakterystyczną skandynawskiego stylu jest wielka miłość do natury, która jest widoczna w organicznych kształtach mebli i dekoracjach.
Mimo, że styl skandynawski narodził się w latach trzydziestych XX wieku i od początku był związany z dążeniem do połączenia prostoty modernizmu z lokalnymi tradycjami, wciąż ewoluuje i wpływa na projektantów mebli i wnętrz na całym świecie, zachwycając ludzi również w Polsce.

Dla kogo mieszkanie w stylu skandi?

Mieszkanie w tym stylu jest idealne dla osób ceniących proste, a jednocześnie przytulne i harmonijne wnętrza bez przypadkowych przedmiotów, sprzyjające dobrej organizacji codziennego życia. Wnętrze w stylu skandynawskim charakteryzuje się minimalistycznym designem, jasnymi kolorami i naturalnymi materiałami. Dominuje tutaj biel, szarość i beże, które nadają przestrzeni optycznej lekkości oraz świeżości. Meble w stylu skandynawskim są proste, funkcjonalne, ergonomiczne, najczęściej wykonane z jasnego drewna.
Przytulną atmosferę tworzą delikatne, pastelowe tkaniny, takie jak len, bawełna czy wełna. Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w aranżacji wnętrz skandynawskich, dlatego też domy mają duże okna, które wpuszczają do środka dużo naturalnego światła. Dodatkowo, popularne są także lampy sufitowe oraz ścienne w stylu industrialnym lub vintage.


Słońce przez cały rok
– urządzamy skandynawski salon w pięciu krokach:

1. Jasne kolory. Zaczynamy od bazy kolorystycznej, która powinna być bardzo jasna. Ściany malujemy na kolor biały, kremowy, jasnoszary lub beżowy, bo neutralne barwy optycznie powiększają i rozjaśniają przestrzeń.

2. Naturalne materiały. Wybieramy jasną podłogę z szerokich desek oraz meble z litego drewna również o jasnym wybarwieniu i delikatnym rysunku słojów.

3. Proste formy. Postaw na minimalistyczne meble o prostych formach bez zbędnych ozdobników. Znakiem rozpoznawczym mebli drewnianych skandynawskich są smukłe nóżki oraz proste uchwyty. Doskonale wygląda połączenie nowoczesnego wzornictwa ze starymi przedmiotami.

4. Kolorowe akcenty. Dodatki w intensywnych kolorach, takich jak żółć, czerwień, zieleń czy granat są potrzebne, aby nadać wnętrzom charakteru. Dobrze sprawdzą się np. wazony, poduszki, dywaniki czy obrazy w geometryczne lub folkowe wzory.

5. Światło. W skandynawskim stylu światło jest bardzo ważne. Pomieszczenia powinny być doświetlone naturalnym światłem wpadającym przez duże okna. Dodatkowo, możesz postawić na lampiony, lampki stołowe czy świeczniki, które dodadzą wnętrzu przytulności i romantyzmu.

Czym powinny się wyróżniać drzwi w stylu skandynawskim?

Wybór drzwi pasujących do salonu urządzonego w stylu skandynawskim nie jest trudnym zadaniem. Aby drzwi wewnętrzne pasowały do takiego wnętrza powinny spełniać trzy podstawowe kryteria. Wiesz jakie?

1. Naturalny wygląd – drzwi powinny zostać wykonane z drewna z wyraźnym usłojeniem. Taki efekt najłatwiej osiągniesz, wybierając drzwi fornirowane dębem naturalnym.

2. Neutralny kolor – w palecie kolorystycznej typowej dla stylu scandi królują jasne, neutralne barwy. Najbezpieczniejszym, najbardziej klasycznym i uniwersalnym wyborem pozostają odcienie bieli i szarości szarości. Białe drzwi będą dobrym wyborem i stworzą idealną przeciwwagę do drewnianej podłogi i mebli. Pozwolą rozjaśnić przestrzeń, sprawiając wrażenie odrobinę większej i przestronniejszej niż w rzeczywistości.

3. Tradycyjna forma – w skandynawskich domach stosowano drzwi zbite z pionowych deseczek (typ barn doors). Dzisiaj, taki efekt można uzyskać wybierając drzwi frezowane i wyglądające jak wykonane z desek.

Jeśli chcesz, by pomieszczenie zapewniało poczucie bezpieczeństwa, wybierz modele bez przeszklenia. Doskonale sprawdzą się drzwi, składające się z poziomo lub pionowo ułożonych elementów – desek czy paneli. Kojarzą się one z elewacjami skandynawskich domów i wprowadzają do wnętrza niepowtarzalny klimat krajów północy.

 

Dla tych, którzy poszukują idealnych drzwi skandynawskich mamy kilka propozycji:

Kolekcja BARN

PRESTO PC1, PC2

TAFLA T2 fornirowana dębem naturalnym

LETRA LE14

 

Czytaj dalej i dowiedz się więcej o drzwiach.

Styl skandynawski – nowe odmiany

Styl New nordic
To idealna aranżacja dla wyznawców duńskiej filozofii hygge, czyli domatorów, którzy uwielbiają spędzać czas z bliskimi w domowym zaciszu. Skandynawskie chłodne biele zastępuje przyjazna i przez wszystkich dobrze tolerowana paleta beżów z akcentami równie miłych dla oka błękitów i zieleni, rzadziej żółci czy zrudziałych czerwieni.

Styl Dark Nordic
Wytworna stylistyka zasadniczo odróżnia się  od wystrojów w stylu scandi czy new nordic, dla których najbardziej typowymi cechami są skromność i brak ostentacji. Dominują ciemne barwy – grafitowe i antracytowe szarości, nieraz czerń, które zestawia się z błękitem królewskim albo kobaltowym, szmaragdową zielenią czy bordową czerwienią oraz rozjaśniającymi wnętrze, białymi lub popielatymi płaszczyznami. Głębokie odcienie ma część ścian, dodatki dekoracyjne i niektóre meble, jak sofa, komoda i krzesła, reszta wyposażenia jest już jasna.

Styl Scandi Chic
To kobieca odmiana stylu skandynawskiego. Równie prosta, jeśli chodzi o formy, ale bardziej lśniąca, romantyczna i zmysłowa. Tutaj biel zestawia się z pudrowymi odcieniami różu i pastelowym błękitem lub bladą żółcią, tworząc bardzo subtelną paletę kolorystyczną, do której ożywczy element kontrastu wprowadzają niewielkie akcenty czerni. Blasku i szyku dodaje aranżacji złoto, grające w stylu scandi chic jedną z głównych ról.